Proje Bilgileri

Kurumumuz genel zihinsel ve genel yetenekle öğrenci alan bir kurumdur. Mersin Bilim ve Sanat Merkezi olarak, öğrencilerimizi değişen dünyaya hazırlayarak önemli katkılar sağlayacak olan birer bilim adamı ve de sanatçı olarak yetiştirmek için gerekli eğitimi ve eğitim ortamını sunabilmek stratejik hedeflerimiz arasındadır. Bizler proje temelli ve etkinlikler çerçevesinde eğitim yapmaktayız. Her bir öğrenci için bireysel eğitim ve etkinlik planı hazırlamaktayız. Bu nedenle farklı etkinliklerle eğitim içeriğinin arttırılmasına ihtiyaç vardır. Avrupa’da bizden daha fazla tecrübesi olan, aynı tarzda eğitim veren kurumları incelemek proje ekibimiz tarafından ihtiyaç olarak görülmüştür. Bunun sebebi ise ülkemizin üstün zekalı ve üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi konusunda gelişmekte olan bir ülke olmasıdır. Personelimizin kendisini geliştirebilmesi, yeni yöntem ve daha önemlisi tecrübelerden faydalanabilmesi, araştırma becerilerini arttırılabilmesi için; Bilim ve sanat alanındaki yöntemleri takip etmeli Avrupalı meslektaşlarımızla işbirliği ve iletişim içerisinde olmalıdır. Personelimizin yurt dışında bu eğitimlerin nasıl uygulandığını görmesi , bilgi alışverişinde bulunması, farklı deneyim ve gözlemler sayesinde daha da geçerli bir içerik oluşturma gereksinimi vardır.. Bu sebeple bizlerle benzer şekilde eğitim yapmakta olan bir kurumla işbirliği yaparak iş başı gözlem yapmayı istemekteyiz. Aynı zamanda bu yıl içinde yeni binasına kavuşan kurumumuzun, eğitim alanları, atölyeleri, sosyal alanları, teknolojik imkanları bakımından iyi örneklerden alınacak ilhamla üstün yetenekli öğrencilere göre düzenlenebilmesi gerekliliği de vardır. Avrupa’da yıllar önce başlamış bizde ise çok yeni olan etkinlik temelli, üstün yetenekli öğrencilerin eğitiminde iş başı gözlem yaparak Macaristan’daki kurumun geçmiş eğitim tecrübelerinden faydalanacağız. İş başı gözlemde bulunacağımız kurumun aynı zamanda bir etkinlik hazırlama merkezi olması alacağımız faydayı daha da yukarıya taşıyacağını düşünmekteyiz.

İş başı gözlem yapacağımız kurumda 4 personelimiz hareketliliğe katılacaktır.

Bu hizmet içi eğitime katılımda proje ekibimizce 4 personelin katılımı uygun görülmüştür; hem projenin daha sağlıklı yürümesi hemde okulumuzdaki eğitimin aksatılmamasının önemi göz önünde bulundurulmuştur. Projemizin ikinci bölümünün Robotik Eğitim ve Teknolojik Yaklaşımlar konusuyla ilgili olması sebebiyle öncelikle branşlar direk olarak ilgilendirecek personeller belirlenmiştir.

Bu proje sonucunda üstün yetenekli ve üstün zekalı çocukların eğitiminde ülkemizin çok yeni olduğu düşünüldüğünde kurumumuz ülkemizdeki benzer kurumlara da örnek ve öncü olacaktır. Ayrıca sahip olduğumuz Robot setleri teknolojik gereçler alınan eğitimler ve etkinlikler sonucunda daha etkin kullanılacaktır. Robotik eğitim donanım ve yazılım alanında büyük eksikliklerimiz bulunmaktadır. bu kurs sayesinde eksiklikler giderilerek kurumumuz sadece kendi öğrencilerine değil ilimizdeki tüm öğrencilere okulumuza yapacakları bilim gezileri ile fayda sağlayacaktır. Kültürleri tanıyabilme, yabancı diller konusunda ilgi ve gereksinimi hissetme, yeterliliğe sahip olmak, teknolojik gelişimleri izleyebilme kullanabilme, katılımcı personel üzerindeki beklenen etkidir.
İyi bir eğitimle özlem duyduğumuz geleceğin dünyaca tanınan sanatçılarını ve de bilim adamlarını yetiştirmek için sanatla, bilimle, teknoloji ile Kainatı keşfedeceğiz.